Szkolenie z Sędzią Anną Marią Wesołowską
Szkolenie dla członków Miejsko/Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, członków Zespołów Interdyscyplinarnych oraz innych przedstawicieli jednostek edukacyjnych i pomocowych
W dniach 19-21 września 2018 r. nasza firma przeprowadziła szkolenie, którego specjalnym gościem była Sędzia Anna Maria Wesołowska. Pani Sędzia poprowadziła wykład dotyczący mediacji. Jest to tematyka ostatnio bardzo na czasie, dlatego nasi uczestnicy, którzy reprezentowali tak szerokie spektrum instytucji pomocowych, otrzymali niezwykle cenne, ale przede wszystkim wyjątkowo praktyczne wskazówki.
Mediacje
Rozwiązywanie konfliktów – to właśnie główna zaleta narzędzia jakim są mediacje. Mogą dotyczyć spraw cywilnych, karnych, nieletnich czy gospodarczych. Obecnie szczególnym powodzeniem cieszą się mediacje rodzinne, niestety żniwo zbierają tu mediacje dotyczące rozwodów. Art. 445(2). mówi: W każdym stanie sprawy o rozwód lub separację sąd może skierować strony do mediacji w celu ugodowego załatwienia spornych kwestii dotyczących zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz spraw majątkowych podlegających rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód lub separację.
W związku z powyższym strony mogą razem wypracować Plan Wychowawczy, w którym to zostaną zawarte najważniejsze kwestie dotyczące dziecka. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w wielu sytuacjach jedyne, kiedy to skonfliktowane strony nie potrafią dojść do kompromisu. Niestety niejednokrotnie dziecko przy rozwodzie jest w obrzydliwy sposób dosłownie „dzielone” pomiędzy rodziców. Niebywale trudne jest tutaj zauważenie potrzeb dziecka, a nie swoich własnych, często egoistycznych pobudek.
Mediator
Jego zadanie w mediacjach jest ściśle określone. Pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, oraz wypracowaniu satysfakcjonującego porozumienia. Techniki, którymi się posługuje to wachlarz wielu możliwości takich jak parafrazowanie, aktywne słuchanie, odzwierciedlanie uczuć w neutralnych słowach. Całość rozpoczyna tzw. monolog mediatora, w którym to wyjaśnia on zasady i cel mediacji, a także jej metody i koszty. Kto może zostać mediatorem? W zasadzie każdy, i o tym też wspominała Sędzia Anna Maria Wesołowska. Należy spełnić dwa podstawowe warunki – art. 183 (2) . § 1. Mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. § 2. Mediatorem nie może być sędzia. Nie dotyczy to sędziów w stanie spoczynku. I w zasadzie tyle albo i aż, bo bycie mediatorem łatwe nie jest lub inaczej, bycie dobrym mediatorem. Przydaje się wiedza z zakresu psychologii i prawa, jednak jednym z niebywale istotnych składników jest coś co zdobyć można tylko na „uniwersytecie” życia. Ten rodzaj doświadczenia najczęściej przekuwa się w profesjonalizm i skuteczność mediatora.
Mediacje – przyszłość czy chaotyczna teraźniejszość?
Mediacje mimo wielu kampanii i prób propagowania ich w społeczeństwie, niestety jeszcze w Polsce raczkują. Posiadają mnóstwo entuzjastów i zdecydowanych pesymistów. Niektórzy sędziowie z wielką chęcią oddają większość spraw do mediacji, ale równie wielu prawników odradza ich swoim klientom. Jaka będzie zatem przyszłość mediacji zleży w dużej mierze od pracowników instytucji pomocowych, którzy sami, w swoim lokalnym środowisku mogą takimi propagatorami mediacji zostać. Sędzia Anna Maria Wesołowska podkreślała istotę tych działań, działań na własnym „podwórku”. To bardzo ważne przesłanie, bo często szukamy rozwiązań zbyt daleko, gdy tak naprawdę są one na wyciągnięcie ręki. Lokalny system wsparcia powinien opierać się na zaufaniu i profesjonalnym podejściu. Poniekąd te zasady przekładają się również na mediacje rówieśnicze, które mają powodzenie rozwinąć się w szkołach.
Jaki zatem będzie los mediacji…tego nie wiemy, ale nasza firma bardzo im kibicuje. Jedna z naszych ofert to właśnie szkolenia z wprowadzania standardów mediacji rówieśniczych do szkół, ale widzimy również jak wielkim zainteresowaniem cieszą się szkolenia z mediacji wśród pracowników OPS-ów.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, a szczególnie do kontaktu telefonicznego, wtedy najłatwiej będzie nam odpowiedzieć na Państwa pytania.
A Pani Sędzi Annie Marii Wesołowskiej jeszcze raz gorąco dziękujemy za kolejną udaną współpracę!