Asystent rodziny – zawód przyszłości czy „zawód” sam w sobie?

Asystent rodziny to stosunkowo nowy zawód. Reguluje go Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, oraz Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Z założenia asystent rodziny miał to być zawód, który wyzbyty będzie zbędnej biurokracji, a jego główne podstawy to praca w środowisku rodziny, na jej zasobach własnych i w oparciu o nieprzymuszoną wolę. Nie zawsze jednak tak jest, asystent rodziny często zawalony jest papierami, dodatkowo trudno o wyrobione standardy jego funkcjonowania.

Nasze doświadczenie jako firmy szkoleniowej…

Z naszego doświadczenia, jako firmy szkoleniowej wynika, że w wielu przypadkach asystent rodziny na wschodzie i zachodzie naszego kraju, w Sopocie czy Jędrzejowie, pracuje zupełnie inaczej. To rodzi masę problemów i falę niezrozumienia dla tego tak bardzo potrzebnego zawodu. Nie uregulowany jest czas pracy, godziny wejścia do domu danego klienta, a nawet samo rozumienie asystentury.  Dla jednych asystent rodziny to przyjaciel, a dla innych współtowarzysz. W rozumieniu niektórych, ma on wspierać, pomagać, a czasem wyręczać lub pełnić rolę nadzorczą. W głównej mierze wykonują go kobiety, chociaż panów jest nie wielu, to widać różnice również na tym polu.

Pierwsze szkolenia na asystent rodziny

Na początku, kiedy pojawiały się pierwsze szkolenia dla asystentów, pracownicy socjalni nie najlepiej odbierali ten nowy zawód. Obecnie, mało który pracownik socjalny wyobraża sobie jego brak. Asystent rodziny to zawód wymagający ogromnych pokładów kreatywności, umiejętności pracy w trudnym i często wrogo nastawionym środowisku, oraz pełen niespodzianek. Asystent może prowadzić z rodziną różne treningi, w tym budować jej poczucie wartości, odpowiedzialności za własne życie, poprawiać funkcjonowanie w zakresie wydatków i ekonomii. Czasem uczy podstawowych zasad higieny, oraz umiejętności prawidłowego funkcjonowania rodziny – bez chaosu, agresji i wyuczonej życiowej bezradności. To tyle…albo i aż. Praca asystenta rodziny w mieście i na obszarach wiejskich bardzo się od siebie różni. Mimo tak wymagających warunków pracy, wykonujecie ją Państwo z ogromną pasją, którą wielokrotnie zdarzało nam się podziwiać na wielu szkoleniach.

Asystent rodziny to zawód szalenie wymagający, który bywa piękny, ale tylko bywa, gdyż bardzo często ciężko jest się pochwalić znacznymi sukcesami. Nie oznacza to, że ich nie ma. Jako firma szkoląca doskonale wiemy, że docieracie Państwo do ludzi, rodzin, ale przede wszystkim dzieci, o których często inni zapomnieli. Podziwiamy Was i dokładamy wszelkich starań, żeby nasze szkolenia były dla was źródłem praktyki i wymiany doświadczeń. Tak, aby ten stosunkowo nowy zawód, nie był „zawodem” emocjonalnym, rozwojowym, psychicznym czy zarobkowym.